Suomen Bullterrieriyhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous pidetään 30.3. klo 16.00. Kokous järjestetään ensisijaisesti Teams-sovelluksen välityksellä (osoite Pähkinämäentie 255 A-talon kerhohuone, 04300 Tuusula).
Kokoukseen ilmoittaudutaan sähköpostilla ennakkoon 26.3.2025 mennessä osoitteeseen sbyhallitus@gmail.com. Mahdolliset valtakirjat on toimitettava ilmoittautumisen yhteydessä. Ilmoittautuneille toimitetaan ennen kokousta Teams-linkki ja vuosikokouksen materiaali siihen sähköpostiin, josta ilmoittautuminen on tehty. Jäsenyys tarkistetaan
ennen Teams-linkin lähettämistä.
Esityslista
- Kokouksen avaus
- Kokouksen laillisuuden sekä päätösvaltaisuuden toteaminen
- Esityslistan hyväksyminen kokouksen työjärjestykseksi
- Kokouksen puheenjohtajan ja sihteerin valinta
- Kokouksen ääntenlaskijoiden (2) ja pöytäkirjan tarkastajien (2) valinta
- Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätökseen perustuva selostus yhdistyksen taloudesta
edellisenä kalenterivuonna - Toiminnantarkastajan lausunto, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle vuodelle 2024
- Hallituksen esitys bullterrierin PEVISA-ohjelmaksi ajalle 1.1.2026-31.12.2030. Esitys on Kennelliiton sydäntyöryhmän suositusten mukainen ja sisältö sekä sanamuoto, on saanut JTT:n Laura Ripatin hyväksynnän.
Vähintään toisella pentueen vanhemmista tulee olla astutushetkellä LAD-geenitestistä tulos normaali tai sen tulee olla sairauden osalta normaali polveutumisen perusteella.
Pentueen vanhemmilla tulee astutushetkellä olla voimassa oleva sydämen ultraäänitutkimus. Ultraäänitutkimuksen alaikäraja on 18 kk. Ultraäänitutkimuksen tulos on lopullinen. Ultraäänitutkimuksen tulos C sulkee koiran jalostuksesta. Ensisijaisesti vastustettavat sydänsairaudet ovat subaorttastenoosi ja mitraalidysplasia. - Trophytoimikunnan esitys: Vuoden Bulli-pistesääntöehdotus
- Jäsenen esitys: Vuoden Kasvattaja-pistesääntöehdotus
- Hallituksen esitys: muutos Trophy-kutsukilpailun sääntöihin jäsenyyden tarkennukseksi:
”Kutsutun koiran omistajan tai kasvattajan tulee olla Suomen Bullterrieriyhdistyksen jäsen”. Lisäys: sekä kutsu- että kilpailuhetkellä. - Oulun Eläinklinikka Oy:n suorittamien BAER-testien hyväksyminen yhdistyksen BAER-tukien piiriin (siirtynyt vuoden 2024 syyskokouksesta vuoden 2025 vuosikokoukseen).
Jäsen esitti 27.10.2024 syyskokoukselle, että Oulun Eläinklinikka Oy:n suorittamat BAER-
testit hyväksyttäisiin yhdistyksen BAER-tukien piiriin, jotta pohjoisen kasvattajat saavat saman tuen kuin muutkin pentujen BAER-testituloksia vastaan. Syyskokous päätti, että
jalostustoimikunta selvittää tarkemmin asiaa, ja tuodaan ehdotus uudelleen
vuosikokoukseen päätettäväksi. Jalostustoimikunnan tiedusteluun Oulun Eläinklinikka Oy on vastannut heidän laitteensa olevan puutteellinen, eikä Kennelliitto hyväksy heidän laitettaan. Nyt vuosikokous päättää saatujen lisätietojen valossa hyväksytäänkö Oulun Eläinklinikka Oy:n BAER-testit yhdistyksen BAER-tukien piiriin.
- Muut asiat
- Saapuneet kirjeet
- Kokouksen päättäminen